Predstavitev prvenca OTROŠTVO NEBA
Pesniška krajina s podobami so hkrati portreti, Portreti z jezikom, kot je premišljeno naslovljen eden izmed sklopov zbirke, izpod peresa pesnika, ki mu odgovornost pesnikovega glasu, lastni jezik ni španska vas. Prvenec »Otroštvo neba« je pred časom izšel pri Mladinski knjigi, podpisuje pa ga Franci Novak , ki je pred tem že opozoril nase z objavami v literarnih revijah in zbornikih, predvsem pa kot vitez pesniškega turnirja 2010 v Mariboru.
Franci Novak vam je morda bolj poznan kot grafični oblikovalec Našega Kraja, vendar pa to še zdaleč ni vse, kar v življenju počne. Poleg pesmi piše tudi kratke zgodbe, prozo in druge zapise, ki jih objavlja na svojem blogu (francinovak.blogspot.com), ujete trenutke upodablja tudi skozi slikanje in fotografiranje. Deluje kot član skupine ST*ART. Sodeloval je tudi pri prvih literarnih večerih spletnega portala Pesem.si.
Največ pesmi v prvencu Otroštvo neba je nastalo v intenzivnem obdobju ponovnega odkrivanja narave in njenih prostorov, v katerih si je vračal otroški pogled; skoraj vse pesmi so bile zapisane ob predvajanju glasbe islandske skupine Sigur Rós. Vtise iz spominov podob, ki so se mu utrnili, je sproti beležil v obliki pesmi, ki so sedaj izdane pod eno streho v šestih poglavjih: Jate, Pokrajine, Portreti z jezikom, Praznovanja, Arhetipi, Pesmi drugega otroštva. Francijev prvenec prinaša tok besed in podob, stalni ritem, intenzivno čutnost, visoko napetost in medbesedna trenja, ki trajajo in ne popustijo na (skoraj) 100 straneh pesniške izdaje…, ki so odvrgli težo oblakov s sebe in nosijo le gladko, čisto nebo.
Pesnikov prvenec ne želi spodbujati zanimanja za vkleščeno resničnost, na katero nima vpliva, ampak spodbuja odkrivanje sveta in življenja. Ob prebiranju njegovih pesmi dobiš občutek, da je pesnik omamljen z življenjem in s spoznanjem o nepopolnosti tega življenja. Zdi se mi, da je treba razumeti Francijevo sporočilo, sporočilo pesnika, človeka, ki skuša delovati – da je pesnik bolj navdihovalec, kakor navdihnjenec in da je treba to usodo pojmovati v smislu »zgodovine biti«, kjer potihoma opeva človekovo odgovornost do samega sebe. Glas, ki govori, se sicer ne pretvarja, da ga ni, a obenem ve, da le odpira okno v neki svet, ki je že tam. Za pesništvo sedanjost ne odpira vrat prihodnosti, temveč jih samo prestavlja s kraja na kraj tako kot npr. v pesmi Skozi noč: Podnevi lovimo podobe. Ponoči nas lovijo podobe.
Razgaljena bližina, v imenu takšnih iskanj oz. poetsko angažiranih nagibov, srečanje s avtorsko Poezijo meni pomeni posebno izkušnjo, nekakšno zlitje s kozmosom, v neskončnih razsežnosti, ki je včasih neizprosna in celo surova …kjer avtor domisli vsako besedo, preden jo položi na papir…ker ni tipke delete...kot jo položi, tako ostane …in besede s sabo odnesejo njegov vonj, dotike, unikaten font …bliže človeku na daljavo ne moreš…in ko ti pesem interpretira avtor sam, ter ti ob njej razloži zakaj je nastala, si zmagal…in to je čar avtorske poezije. Njegova pesem za trenutek postane tvoja.
Če se motim, me popravite vendar mislim, da v občini Dobrepolje in Struge ni živega avtorja, ki bi mu knjigo izdala Mladinska knjiga in jo podprla Javna agencija za knjigo RS, zato sem toliko bolj vesela, da je uspelo vsaj enemu izmed nas in da je Franci Novak pristal, božajočemu molku navkljub, da nas je 11. maja v prostorih Knjižnice Dobrepolje napolnila njegova bližina misli, pogledov in navsezadnje zgodb pri zasnovi nastajanja knjige, kajti »Dogodek te poezije ni pesem sama, temveč v krstni vodi okopan svet«, kot je zapisala Mojca Pišek.
V klepetu smo spregovorili z avtorjem, prebirali pesmi in kratko prozo ob angelskih zvokih harfe glasbenice, in pesnice Tee Plesničar – Serigale. Avtorjev prvenec smo pogostili domačimi dobrotami in kruhom, seveda pa si ST*ARTOVCi nismo dali miru, da ne bi Franciju kaj ušpičili, zato smo po prijetnem dogodku v nebo spustili bele balone z njegovimi željami in željami otrok, ki so mu na večeru poezije prisluhnili z velikimi ušesi.
TD Podgora, ST*ART
Saša Strnad
Več o avtorju na povezavi:
freeweb.siol.net/fnovak24/